Opt burse de cercetare AiE (Academy in Exile) – FREIE UNIVERSITÄT, BERLIN

15 May 2020 @ 08:00 - 17:00

Termen de depunere: 15 mai 2020

Tip call: Opt burse de cercetare AiE (Academy in Exile) – FREIE UNIVERSITÄT, BERLIN

Științe umaniste – Studii literare, studii culturale; științe sociale; drept

Academy in Exile invită cercetători pentru a aplica la una dintre cele opt burse de 24 de luni la Freie Universität din Berlin, Germania. Sunt eligibili cercetătorii din orice țară, cu un doctorat în domeniul științelor umaniste, științelor sociale sau dreptului, care sunt expuși riscurilor din cauza activității lor academice și / sau a angajamentului civic în drepturile omului, democrație și exercitarea libertății academice. Academy in Exile oferă cercetătorilor posibilitatea de a-și restabili bursa în Germania și să lucreze la un proiect de cercetare la alegere, într-un mediu multidisciplinar. Aceștia vor contribui la agenda de cercetare și la profilul intelectual al academiei. Vor participa la proiecte de cercetare afiliate.

Mai multe informații: https://www.academy-in-exile.eu/wp-content/uploads/2020/04/AiE-Call-for-Applications-April-2020.pdf?fbclid=IwAR3xlrqoLZJoDb-XYUC6hO7SDPJ0j-EXQdhgk8mvDuqEVomqlAHwAAWpZ7Y

15 May 2020