2 December 2019

Termen de depunere: 2 decembrie 2019

Tip call: Burse de excelență ale guvernului elvețian pentru tinerii cercetători și artiști străini, pentru anul universitar 2020-2021 (cercetători care au absolvit un master sau doctorat și artiștilor străini care dețin o diplomă de licență)
Topics: o  din orice domeniu, incluzând științele umaniste și sociale, studii literare și literatură, lingvistică, studii de gen, cultură și civilizație, artă, muzică, pictură, grafică, sculptură etc.

Burse de cercetare și formare postuniversitară și postdoctorală, susţinerea cooperării între cercetătorii din România şi Elveția, proiectul fiind, de asemenea, un mijloc de stimulare a participării cercetătorilor români în competiţiile europene pentru finanţarea cercetării.

Tipuri de burse:

o  Bursa de cercetare este disponibilă pentru cercetătorii postuniversitari din orice disciplină (care dețin minimum un master) și care intenționează să vină în Elveția pentru a continua cercetarea sau studiile la nivel de doctorat sau studii post-doctorale;

o  Bursele de cercetare sunt acordate pentru cercetare sau studiu la toate universitățile cantonale elvețiene, universitățile de științe aplicate și cele două institute federale de tehnologie. Se vor lua în considerare doar candidații desemnați de un mentor academic la una dintre aceste instituții de învățământ superior;

o  Bursele pentru artă sunt destinate studenților care studiază în domeniu și care doresc să urmeze un master inițial în Elveția. Burse de artă sunt acordate pentru studii la orice conservator elvețian sau universitate de arte. Această bursă este disponibilă doar studenților dintr-un număr limitat de țări.

Mai multe informații: https://www.sbfi.admin.ch/sbfi/en/home/education/scholarships-and-grants/swiss-government-excellence-scholarships.html?fbclid=IwAR059NtZFPH5X1OkLX15uhiqjl1kD4e_Wn5f5cTInBUR8ytvzf8NYGq46Oo

e-mail: madalina.chitez@e-uvt.ro

2 December 2019