7 July 2021 @ 08:00 - 17:00

Termen de depunere: 7 iulie 2021

Tip call: Provocări pentru Europa: Finanțarea proiectelor colaborative de cercetare, la nivel european; finanțare acordată de Volkswagenstiftung, Germania

Știinte umaniste, Stiințe sociale, Studii culturale

Proiecte de cercetare internaționale din domeniul științelor umaniste, sociale sau a studiilor culturale, cu condiția coagulării unor consorții europene de cercetare, care să conțină maximum 5 cercetători principali – PI – din minimum 3 țări europene diferite. Propunătorul principal trebuie să fie afiliat unei universități sau unui institut de cercetare din Germania. Este încurajată colaborarea cu state din sudul și estul Europei. Subiectul cercetării trebuie să fie legat de aspecte ce afectează Europa și Uniunea Europeană, de vreme ce finanțarea încurajează studiile comparative și colaborarea academică în spațiul european.

Mai multe informații: https://www.volkswagenstiftung.de/en/funding/our-funding-portfolio-at-a-glance/challenges-for-europe

7 July 2021